پیشگیری از آتش سوزی در مراتعبدلیل افزایش دمای هوا و تراکم گیاهی در مراتع ، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مبارکه در خصوص پیشگیری از آتش سوزی در مراتع اطلاعیه ای صادر کرد .
متن اطلاعیه به شرح زیر می باشد:
1-     از رها سازی مواد شیشه ای (نظیر انواع بطری شیشه ای و پلاستیکی)،خرده شیشه و اشیا مشابه در داخل طبیعت خودداری شود چرا که این اشیا همانند عدسی ذره بین عمل کرده و موجب اشتعال علوفه خشک و مواد قابل اشتعال کف جنگل ها و مراتع گردیده و کانونهای آتش در مناطق ایجاد می نمایند.

2- در صورت استفاده از منقل و اجاق ذغالی و چوبی خاکسترهای اضافی به محیط تخلیه نشود چرا که موجب آتش سوزی علوفه و مواد قابل اشتعال کف مراتع خواهد شد.

3-    به هیچ وجه در داخل طبیعت آتش روشن ننمایید و در مواقع ضروری از سطوح بدون پوشش گیاهی استفاده نموده و اجاق را با سنگ محصور نمایید.

4-     پس از اتمام استفاده از آتش از خاموش شدن آن اطمینان حاصل نموده و هیچ گاه خاکسترهای اجاق را بدون اطمینان از خاموش شدن کامل(بوسیله آب یا مدفون نمودن با خاک) رها ننمایید.

5-    از پرت کردن ته سیگار یا چوب کبریت استفاده شده در طبیعت و مکان های مستعد آتش سوزی جدا خودداری نمایید.

6- از سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی در مزارع جدا خودداری نمایید.

7- از آتش و مشعل بعنوان منبع روشنایی در مراتع استفاده ننمائید بویژه در هنگام راهپیمایی های شبانه.

8- از بازی کودکان با آتش بویژه در مناطق  با پوشش گیاهی مناسب جلوگیری نمائید.

9- در هنگام مشاهده آتش سوزی مراتب را با شماره های 1504 (امداد جنگل و مرتع ) به این اداره اطلاع دهید.بازدید : 1137 16 مرداد 1398 ساعت 07:35 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری