هشدارهایی جهت پیشگیری از آتش سوزی در مراتع

روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مبارکه:
بدلیل افزایش دمای هوا و تراکم گیاهی در مراتع ، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مبارکه در خصوص پیشگیری از آتش سوزی در مراتع اطلاعیه ای صادر کرد .
 

متن اطلاعیه به شرح زیر می باشد:
1-    از رها سازی مواد شیشه ای (نظیر انواع بطری شیشه ای و پلاستیکی)،خرده شیشه و اشیاء مشابه در داخل طبیعت خودداری شود چرا که این اشیاء همانند عدسی ذره بین عمل کرده و موجب اشتعال علوفه خشک و مواد قابل اشتعال کف جنگل ها و مراتع گردیده و کانون­های آتش در مناطق ایجاد می نمایند.
2-  در صورت استفاده از منقل و اجاق ذغالی و چوبی خاکسترهای اضافی به محیط تخلیه نشود چرا که موجب آتش سوزی علوفه و مواد قابل اشتعال کف مراتع خواهد شد.
3-    به هیچ وجه در داخل طبیعت آتش روشن ننمایید و در مواقع ضروری از سطوح بدون پوشش گیاهی استفاده نموده و اجاق را با سنگ محصور نمایید.


 

4-    پس از اتمام استفاده از آتش از خاموش شدن آن اطمینان حاصل نموده و هیچ گاه خاکسترهای اجاق را بدون اطمینان از خاموش شدن کامل(بوسیله آب یا مدفون نمودن با خاک) رها ننمایید.
5-    از پرت کردن ته سیگار یا چوب کبریت استفاده شده در طبیعت و مکان­های مستعد آتش سوزی جدا خودداری نمایید.
6-    از سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی در مزارع جدا خودداری نمایید.


 


7-   از آتش و مشعل بعنوان منبع روشنایی در مراتع استفاده ننمائید بویژه در هنگام راهپیمایی های شبانه.
8-    از بازی کودکان با آتش بویژه در مناطق  با پوشش گیاهی مناسب جلوگیری نمائید.
9-  از تیراندازی هوایی و یا باهدف مشخص در مناطق جنگلی و مرتعی خودداری نمائید.


 


10-  در هنگام مشاهده آتش سوزی مراتب را به شماره تلفن رایگان 1504 مرکز فرماندهی یگان حفاظت منابع طبیعی استان که به صورت شبانه ‌روزی آماده دریافت گزارش های مردمی بوده، اطلاع دهند.

 
درحال بارگزاری